lut 19, 2012
mobin

Darmowy dostęp do Internetu – krok po kroku

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń ten artykuł:
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)

aero2W 2009 roku firma AERO2 wygrała przetarg na częstotliwości radiowej bezprzewodowej sieci szerokopasmowej. Wydarzenie byłoby niezbyt warte uwagi poza jednym małym szkopułem. Zwycięzca zobowiązał się (pod groźbą utraty koncesji) do świadczenia usługi darmowego dostępu do Internetu każdemu kto sobie tego zażyczy. Oczywiści spółka nie jest  Świętym Mikołajem i nie oferuje takiej usługi tak po prostu. Po pierwsze dzięki temu ma możliwość korzystania z częstotliwości komercyjnie aż do 2024 roku

, a sama usługa darmowego dostępu jest obarczona kilkoma „haczykami”:

1. Ograniczenia prędkości: maksymalna prędkość transmisji danych wynosi obecnie 256 kb/s (do 10.05.2012r.), a później 512 kb/s (od 11.05.2012 r.). Na szczęście do przeglądania prostych stron i sprawdzania Facebook’a w zupełności wystarcza.

2. Sieć nie obejmuje swoim zasięgiem całego terytorium Polski. Obecnie jest to trochę powyżej 54 % powierzchni kraju (mapa w tym miejscu)

3. Z darmowego Internetu można korzystać tylko do 21.12.2014r.

4. Co 60 minut następuje rozłączenie z siecią. 

5. Na konto operatora należy wpłacić zwrotny depozyt w wysokości 20 zł (18,5 zł do odzyskania po oddaniu karty SIM)

 

Jak korzystać*?

Darmowy Internet od aero2 działa na analogicznych zasadach jak np. iPlus czy Blueconnect w związku z tym na początek potrzebna jest karta SIM, którą można w miarę łatwo zamówić.

Po otrzymaniu karty wystarczy ją włożyć do odpowiedniego urządzenia:

a) modemu USB – standardowy modem USB można kupić np. na Allegro. Większość tego typu urządzeń po podłączeniu do komputera instaluje się samoczynnie, więc nie powinno być z tym problemów.

b) telefonu – dowolny obsługujący transmisję danych w technologii HSPA+ w paśmie 900 MHz

c) tabletu – dowolny obsługujący transmisję danych w technologii HSPA+ w paśmie 900 MHz

 Konieczne jest również poprawne skonfigurowanie ww. urządzeń zgodnie z poniższymi wytycznymi:
 APN: darmowy
 UŻYTKOWNIK: pozostawić puste
 HASŁO: pozostawić puste
 Ustawienia sieci: wszystkie parametry ustawić na automatycznie pobierane z serwera (adres IP, serwery DNS)

Prawda, że proste? Każdy kto choć raz skorzystał z mobilnego internetu nie powinien mieć z tym najmniejszego problemu. Niestety najtrudniejszym zadaniem wydaje się być zamówienie samej karty SIM. Operator niezbyt kwapi się do tego, żeby było to łatwe i przyjemne.

Jak zamówić kartę SIM?

Kartę można otrzymać na 3 sposoby:

a) Zamówić na swój koszt wysyłkę karty SIM do domu (za przesyłkę trzeba zapłacić dodatkowo 7 zł) > Szczegóły

b) Zamówić  i odebrać od ręki  kartę SIM u Dystrybutora Aero2, obecnie tylko w Warszawie > Szczegóły

c) Zamówić i odebrać (po otrzymaniu e-maila) kartę SIM w Biurze Obsługi Klienta w Warszawie (ul. Lwowska 19) > Szczegóły

Jak odzyskać depozyt?

W celu uzyskania zwrotu depozytu (minus 1,5 zł za koszt przelewu) należy wypełnić odpowiedni formularz i dostarczyć osobiście lub wysłać (przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru) na adres Aero2 (ul. Lwowska 19, 00-660 Warszawa) kartę SIM wraz z obudową (adapterem, na którym nadrukowany jest PIN i PUK) oraz oryginał wypełnionego i własnoręcznie podpisanego formularza zwrotu Depozytu. Oczywiście jeśli zestaw nie będzie kompletny nie mamy szans na odzyskanie naszych pieniędzy.

Czy warto?

Wydaje mi się, że tak. Mimo kilku niedogodności usługa wydaje się być warta zainteresowania choćby tylko z jednego powodu – jest darmowa**, a jak wiadomo darowanemu koniowi nie powinno zaglądać się w zęby.

 

* Szczegółowe zasady korzystania opisane są na stronie operatora.

** nie licząc kosztów przelewu za zwrot depozytu, utraconych korzyści wynikających z zainwestowania depozytu w inny sposób oraz ewentualnych kosztów zakupu urządzenia.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń ten artykuł:
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Darmowy dostęp do Internetu - krok po kroku, 10.0 out of 10 based on 1 rating

2 Komentarze

  • Moim zdaniem świetna i pomocna strona internetowa.
    Zapraszam do mnie

  • widzę że coraz więcej artykułów jest o areo2 i dobrze niech ludzie wiedzą że mogą mieć internet za darmo co prawda nie jest to demon szybkości ale do odebrania czy wysłania poczty w zupełności wystarczy

Dodaj komentarz


Polub mobin.pl na Facebook’u

Przeczytaj poprzedni wpis:
operatorzy_all
Najlepsza oferta na kartę – luty 2012

Zamknij